الکام

نصب دوربین مدا بسته
اشتراک اینترنت وایرلس
طراحی و بهینه سازی سایت

جهت ارتباط با ما و دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجه فرمایید

ساعات کاری شرکت الکام

شنبه تا چهار شنبه از ساعت 9 الی 18
پنج شنبه ها تا ساعت 12 تماس با شماره همراه
پنج شنبه ها 12 الی 24 وجمعه ها ارسال پیامک و ایمیل

شبکه محلی

آموزش و راه اندازی شبکه محلی

   اگر در محیط کار یا منزل خود با بیش از یک کامپیوتر سروکار دارید، احتمالا به فکر افتاده اید که آن ها را به یکدیگر متصل کرده و یک شبکه کوچک کامپیوتری راه بیاندازید.

   با اتصال کامپیوتر ها به یکدیگر می توانید چاپگرتان (Printer)  را بین همه آن ها به اشتراک بگذارید، از طریق یکی از کامپیوتر ها که به اینترنت وصل است، بقیه را نیز به اینترنت متصل کنید، از هر یک از کامپیوتر ها به فایل های خود از جمله عکس ها، آهنگ ها و اسنادتان دسترسی پیدا کنید، و خروجی وسایلی چوندی وی آر پلیر یا وب کم را به سایر کامپیوترهاارسال کنید.

-روش های اتصال

   برای اتصال کامپیوتر هایی که در فاصله ای نه چندان دور از یکدیگر قرار دارند راه های مختلفی وجود دارد، که عبارتند از:

 

 

-         سیم کشی دیتا به صورت تو کار در حین ساخت ساختمان که امروز بسیار متداول است. در این روش همان گونه که برای برق ساختمان از قبل نقشه می کشند و مثلا جای  کلید ها و پریز ها را مشخص می کنند، برای شبکه کامپیوتری هم نقشه کشی و سیم کشی می کنند.

-         قرار دادن سیم ها در کف اتاق و اتصال کامپیوتر هایی که در یک اتاق قرار دارند.

-         استفاده از فناوری بی سیم

-         استفاده از سیم کشی برق داخل ساختمان

-         استفاده از سیم کشی تلفن داخل ساختمان

   هر یک از روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما برای به اشتراک گذاشتن چاپگر فایل ها واینترنت باید کامپیوتر ها را به نحو صحیح و مناسبی تنظیم و آماده کنید، و فرق نمی کند که کدام روش را انتخاب کرده باشید. به همین دلیل کار را از همین نقطه شروع می کنیم،از آن جا که ویندوز های اکس پی و 98 پراستفاده ترین ویندوز ها در منازل و دفاتر کوچک هستند، نحوه اشتراک گذاری منابع در این دو ویندوز را مورد بحث قرار می دهیم، هر چند در مورد سایر ویندوز ها مفاهیم تغییر نمی کند.

-گام های اولیه

برای راه اندازی شبکه در منزل خود این سه کار را باید انجام دهیم:

1-    انتخاب فناوری مناسب شبکه.

2-    خرید و نصب سخت افزار مناسب این کار، که اصلی ترین  آن ها کارت شبکه برای هر یک از این کامپیوتر ها و یک هاب - سوییچ است.

3-    تنظیم و آماده سازی سیستم ها به نحوی که بتوانند هم دیگر را ببینند، و با یکدیگر صحبت کنند.

از این سه مرحله قدم سوم از همه مهم تر است.

   ویندوز اکس پی قسمتی به نام نت ورک ستاپ ویزارد   (NETWORK SETUP WIZARD)  دارد، که تنظیمات شبکه را برای شما انجام می دهد. به غیر از این متخصصان هستند، که در ازای دریافت دست مزد، شبکه شما را در محل راه می اندازند.نام گذاری کامپیوتر ها، به اشتراک گذاشتن چاپگر ها،   فایل ها، و اتصالات اینترنتی،اساسی ترین کارهایی هستند، که این افراد برای شما انجام می دهند.اما اگر با مشکلی مواجه بشوید یا تنظیمات کامپیوتر تان به هم بخورد، باید بتوانید خودتان شبکه را تنظیم کنید.کلا بد نیست مفاهیم و اصول راه اندازی یک شبکه کامپیوتری را بدانید، تا به هنگام ضرورت خودتان بتوانید دست به کار شوید.به طور کلی کار هایی که باید انجام دهید تا یک شبکه  مرده را زنده کنید و به بهره برداری از آن بپر دازید،از این قرار است:

-         نام گذاری کامپیوتر

-         دادن آدرس آی پی ( IP)

-         به اشتراک گذاشتن فایل ها

-         به اشتراک گذاشتن چاپگر

-         انجام تنظیمات امنیتی

-         به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت

-نام گذاری کامپیوتر

   بعداز نصب سخت افزار های مورد نیاز برای راه اندازی شبکه، نوبت به نصب نرم افزار های آن می رسد. در اولین قدم باید برای تک تک کامپیوتر های موجود در شبکه خود اسمی منحصر به فرد و غیر تکراری انتخاب کنید.علاوه بر اسم کامپیوتر، اسم گروه کاری (WORK GROUP) هم مهم است. تمام کامپیوتر های یک شبکه باید عضو یک گروه کاری باشند.

برای نام گذاری کامپیوتر در ویندوز اکس پی این مراحل را دنبال کنید:

1-    پنجره کنترل پنل (control panel) را باز کنید.

2-    اگر حالت نمایش آیکون ها icon)) به صورت کلاسیک نیست روی لینک نمایش کلاسیک (classic VIEW) کلیک کنید. در این حالت بر نامه سیستم  (system)را اجرا کنید.

3-    در کادر محاوره ظاهر شده صفحه، نام کامپیوتر    (computer name)  راانتخاب کنید.

4-    همان طور که ملا حظه می کنید، کامپیوتر یک اسم کامل دارد و یک گروه کاری، روی دکمه تغییر (change) کلیک کنید، تا کادر محاوره بعدی ظاهر شود.

5-    در کادر اول اسمی را تایپ کنید که می خواهید به کامپیوتر تان اختصاص دهید، این اسم هر چیزی می تواند باشد، فقط نباید تکراری باشد، مثلا اسم کامپیونر اول ر  (pc 1) بگذارید.

6-     در کادر دوم اسمی را که می خواهید به گروه کاری خود اختصاص دهید، وارد کنید. مثلا اداره من  (My office) یاخانه من(My Home)  یا هر چیز دیگر، حتی خود گروه کاری (Work Group) هم بد نیست.

7-    در پایان گزینه(OK)  و دوباره گزینه (OK) را بزنید.اگر ویندوز خواست ری استارت (restart) کند، قبول کنید.

برای نام گذاری کامپیوتر در ویندوز 98 این مراحل را دنبال کنید:

1-    با کلیک راست روی آیکون  (icon)شبکه همسایه         (Network Neighborhood)  روی دسک تاپ (desktop) گزینه ویژگی ها(properties)  را انتخاب کنید.

2-    در کادر محاوره ظاهر شده، به صفحه مشخصات (identification) بروید.

3-    در کادر اول، اسم کامپیوتر و در کادر دوم اسم گروه کاری مورد نظر را بنویسید. بعد از تنظیم نام برای تک تک کامپیوتر ها و گذاشتن یک اسم برای گروه کاری تمام آن ها، کامپیوتر ها را دارای هویت کرده، و در یک گروه جای داده اید. حالا نوبت به دادن آدرس آی پی (IP)      می رسد.

-آدرس آی پی IP (TCP/IP Protocol)

   آدرس آی پی (IP) نشانی هر کامپیوتر در شبکه است. کامپیوترها از طریق این نشانی است، که یکدیگر را در شبکه پیدا می کنند.در هر شبکه آدرس آی پی (IP) هر کامپیوتر باید منحصر به فرد و غیر تکراری باشد.آدرس آی پی (IP) در واقع یک شماره چهار قسمتی است، هر قسمت عددی از 0 تا 255 است، که با علامت نقطه از قسمت بعدی جدا می شود. برای دسترسی به بخش آی پی ها باید روی اتصال (connection) خود کلیک راست کرده، سپس وارد ویژگی ها (Properties) بشوید.آن جا وارد تی سی پی/آی پی (TCP/IPProtocol) بشوید.

مثلا 192.168.0.1 یک آدرس آی پی (IP) است. مفهوم دیگر ساب نت مسک (Subnet Mask) است، در یک شبکه کوچک، ساب نت مسک  (subnet mask) را به صورت 255.255.255.0 تعیین می کنیم.

   در یک شبکه کوچک، برای تمام کامپیوتر ها سه قسمت اول آدرس آی پی (IP) را یکسان می گیریم، و فقط قسمت چهارم را برای هر کامپیوتر عدد متفاوتی را در نظر می گیریم.

مثلا در کامپیوتر اول آدرس 192.168.0.1 و برای کامپیوتر دوم آدرس 192.168.0.2 را می نویسیم، و به همین ترتیب در بقیه کامپیوتر ها قسمت چهارم آدرس آی پی (IP) را عدد متفاوتی را می دهیم.

پس از اتمام این مراحل رایانه های شما با هم شبکه می شوند.

فرستادن پیام در شبکه های لن(  (LAN

   برای این کار ابتدا وارد کامند پرامپت  (Command     Prompt)  می شویم، و در آن فرمان آی پی کانفیگ         (IP CONFIG)را تایپ  می کنیم. پس از چند لحظه در زیر همین قسمت تمام آی پی هایی که در آن لحظه به کامپیوتر شما یا به شبکه Lan داخلی متصل هستند نوشته می شود.

برای مثال:

192.168.0.1

192.168.0.2

و غیره

روش کار:

   برای شروع کار ابتدا یکی از آی پی ها را انتخاب      می کنیم (سعی می کنیم تا صاحب آی پی مورد نظر از جنس مخالف باشد)و دستور زیر را برای آن آی پی می نویسیم:

NET SEND IP MESSAGE

که به ترتیب:

 : NET SEND دستور اولیه می باشد.

 : IP آی پی شخص مورد نظر.

 MESSAGE: پیغام مورد نظر می باشد.

بالا
کارت خالی